Plavci otužilci na soutěži MAN 2019

Stárnutí a kondice vs. ambice

Snažím se sportovat, ale stále více cítím, jak s věkem sil ubývá. Jak se posouvám ve veteránských kategoriích, tak navíc pozoruji, že se tento trend zrychluje. Přitom mám vnitřní potřebu najít nějaké měřítko toho, jak se moje sportovní výkony relativně k věku vyvíjejí. Tak jsem si jeden takový sportovní parametr vymyslel: gerontoindex. Nevím, jestli je exaktní, ale v mém případě mi dává optimistické výsledky. Tak se o něj podělím.

Mým sportem je zimní plavání, nebo – jak se tomu říkalo dříve – sportovní otužování. Ano, patřím mezi ty, pro které prakticky neexistuje počasí, které by nebylo na koupání, hlavní překážkou je snad jen bouřka. Porovnávat své výkony v průběhu své sportovní kariéry je obtížné. Každá trať je jiná, i na stejném místě může být trasa vyměřena jinak, jiná může být teplota nebo proud, takže čas tím měřítkem být nemůže. Ani pořadí nevyhovuje, závodníci se mění, především přibývá jejich počet. Jen za posledních deset let popularita zimního plavání vzrostla dvojnásobně a zřetelně přibývá i mladších výkonnostních plavců.

Když vezmu jako příklad závod svého vlastního oddílu, kterým je Memoriál Alfreda Nikodéma (MAN), tak trať o nominální délce 750 m plavu s několika vynechávkami od roku 2007. Prakticky vždy jsem skoro přesně v polovině plavců, odchylka nepřesahuje pět procent. Pole závodníků se ale proměnilo – v roce 2007 nás bylo 36, pořadí pro bodování bylo společné pro muže a ženy, a to jsem byl 17. Letos byl plavců již více než trojnásobek a doplaval jsem 53. mezi 92 muži. Zlepšil jsem se?

Gerontoindex (GEX)

Abych si na to odpověděl, zkonstruoval jsem si svůj vlastní index, který zohledňuje relativní výkon vzhledem k věku. Pro jednoduchost je neparametrický, a tak si pro každý závod spočítám:

a – počet starších nebo stejně starých plavců, kteří mají lepší čas než já,
b – počet mladších nebo stejně starých závodníků, které jsem předplaval.

Pro věk sleduji rok narození, protože ten je vždy uveden ve výsledkové listině. Případy, kdy je mladší plavec rychlejší a starší pomalejší, neuvažuji, to je normální stav. Počítám muže i ženy, dosavadní statistiky totiž potvrzují hypotézu, že pindík nemá ve studené vodě podstatný vliv na plavecký čas; ostatně MAN letos opět vyhrála Lenka Štěrbová, ani její vlastní otec si nebyl jist, zda to bylo popáté nebo pošesté v řadě.

Výsledný gerontoindex pak spočítám podle vzorce:

GEX = 100×(b+1)/(a+b+1)

Konstanta 100 je tam proto, aby hodnota byla mezi 0 a 100, ta jednička započítá i mne, a to ve významu „překonal jsem sám sebe“, její hlavní význam je ale v tom, abychom předešli dělení nulou. Další výhodou vzorce je to, že pokud jste nejstarší, tak máte vždy 100, protože není nikdo, kdo by vás mohl posunout dolů. To je taková malá odměna za vytrvalost.

A jak vypadá můj GEX pro různé fáze mého sportovního vývoje? Optimističtěji, než jsem čekal, tady jsou výsledky pro trať 750 m na MAN, tedy na té nejtradičnější otužilecké soutěži, která se plave vždy na Štěpána:

  • 26.12.2007: 50
  • 26.12.2013: 87
  • 26.12.2016: 93
  • 26.12.2019: 95

Podobný vývoj mám i na trati 750 m na Boleveckém rybníce v Plzni (lepší index je částečně ovlivně i tím, že kromě roku 2007 se plavala i delší trať 1000 m):

  • 01.12.2007: 50
  • 23.11.2013: 90
  • 28.11.2015: 100 (nikdo starší mne nepředplaval)
  • 23.11.2019: 96

Úvodní snímek: Starší plavci mohou svést boj o 53. místo stejně nelítostně a s podobným vnitřním nasazením jako jejich mladší kolegové o první příčku (MAN, 26.12. 2019, foto Martin Braun).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + osm =