Zpátky do školy

Na Hradě chybí ústav pro doškolování politiků

Tak jsem dnes viděl v televizi naživo vystoupení našeho pana prezidenta ve Sněmovně na podporu rozpočtu. A bylo to silné.

Boj proti klimaalarmismu začíná být takový prezidentský folklór. Ovšem pokud někdo jedním dechem říká, že bychom měli vytrvat na energetickém mixu se 45% uhlí, tak by měl současně nastínit nějakou perspektivu. Takovou, která sahá třeba za rok 2030, až skončí těžba bílinského uhlí.

Ovšem perlou byla rada, aby státní správa nekupovala drahé informační technologie, ale raději se inspirovala u bank, jejichž roboty jsou schopny automatizovaně obsluhovat klienty. Bohužel pan prezident již neporadil, jak takové roboty implementovat bez použití těch nákladných informačních technologií. Banky do nich totiž investují masivně.

Možná si představoval, že ty roboty budou na kliku, jako byl slavný mechanický počitací stroj Nisa. K takovému výrobku by mohl mít osobní vztah, jednak proto, že si jej pravděpodobně sám pamatuje, jednak proto, že jde o klon stroje s Odhnerovým kolem s výsuvnými zuby, který byl od roku 1890 vyráběn v jeho oblíbeném Rusku. Jen doufám, že inspirací nebyl příslovečný ruský stroj na škrábání brambor, to by uvnitř robota museli sedět inženýři s logaritmickými pravítky.

Opět se tak ukázalo v plné nahotě, že politici často mohou komentovat nebo rozhodovat věci, o jejichž fungování nemají odborné znalosti. Expertní týmy poradců jsou k ničemu, pokud si někdo myslí, že je chytřejší než oni.

V tomto kontextu je pak komická pochvala paní Maláčové za to, že zrušila doškolovací ústav, o němž prý nikdo neslyšel. No možná chybí nějaký ústav pro doškolování politiků, třeba pro oblast informačních technologií, když je teď na pořadu dne digitalizace (nejen) státní správy. Možná by se pro něj našlo místo na Hradě.

Hodilo by se to nejen prezidentovi, ale i premiérovi: ten se nedávno v televizi chlubil, jak mu v Americe u Microsoftu ukázali Skype. A jak prý je to bezvadné, že to teď budou všichni používat a nebudou muset nikam jezdit. On sám ostatně nemusel kvůli Skypu letět do USA, mohli mu jej ukázat i tady v Praze na Pankráci. Tam totiž sídlí několikasethlavý tým, který na jeho vývoji pracuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × dvě =